LoginController :: loginAction
Request
GET Parameters
| Key | Value |
|---|---|
| perspective | "" |
POST Parameters
No POST parameters
Uploaded Files
No files were uploaded
Request Attributes
| Key | Value |
|---|---|
| _controller | "Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController::loginAction" |
| _event_controller | Pimcore\Bundle\AdminBundle\Controller\Admin\LoginController {#331 #container: Symfony\Component\DependencyInjection\Argument\ServiceLocator {#1780 …} #reponseHelper: Pimcore\Http\ResponseHelper {#1579 …} } |
| _firewall_context | "security.firewall.map.context.pimcore_admin" |
| _pimcore_context | "admin" |
| _redirected | true |
| _route | "pimcore_admin_login" |
| _route_params | [] |
Request Headers
| Header | Value |
|---|---|
| accept | "*/*" |
| accept-encoding | "gzip, deflate, br" |
| cookie | "PHPSESSID=13lslq9u7b23iaguhftf6aq2ur; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%223623ed%22%2C%22route%22%3A%22pimcore_admin_misc_ping%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22Pimcore%5C%5CBundle%5C%5CAdminBundle%5C%5CController%5C%5CAdmin%5C%5CMiscController%22%2C%22method%22%3A%22pingAction%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fhome%5C%2Fbalochr%5C%2Fpublic_html%5C%2Fvendor%5C%2Fpimcore%5C%2Fpimcore%5C%2Fbundles%5C%2FAdminBundle%5C%2FController%5C%2FAdmin%5C%2FMiscController.php%22%2C%22line%22%3A210%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| from | "bingbot(at)microsoft.com" |
| host | "balokovic.hr" |
| user-agent | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36" |
| x-https | "1" |
| x-php-ob-level | "1" |
Request Content
Request content not available (it was retrieved as a resource).
Response
Response Headers
| Header | Value |
|---|---|
| cache-control | "max-age=0, max-stale=0, must-revalidate, no-cache, no-store, no-transform, post-check=0, pre-check=0, private" |
| content-language | "en" |
| content-type | "text/html; charset=UTF-8" |
| date | "Thu, 02 Apr 2026 12:52:31 GMT" |
| expires | "Tue, 01 Jan 1980 00:00:00 GMT" |
| pragma | "no-cache" |
| x-debug-token | "6fffd4" |
| x-frame-options | "deny" |
| x-powered-by | "pimcore" |
Cookies
Request Cookies
| Key | Value |
|---|---|
| PHPSESSID | "13lslq9u7b23iaguhftf6aq2ur" |
| sf_redirect | "{"token":"3623ed","route":"pimcore_admin_misc_ping","method":"GET","controller":{"class":"Pimcore\\Bundle\\AdminBundle\\Controller\\Admin\\MiscController","method":"pingAction","file":"\/home\/balochr\/public_html\/vendor\/pimcore\/pimcore\/bundles\/AdminBundle\/Controller\/Admin\/MiscController.php","line":210},"status_code":302,"status_text":"Found"}" |
Response Cookies
No response cookies
Session
Session Metadata
No session metadata
Session Attributes
No session attributes
Session Usage
0
Usages
Stateless check enabled
Session not used.
Flashes
Flashes
No flash messages were created.
Server Parameters
Server Parameters
Defined in .env
| Key | Value |
|---|---|
| APP_DEBUG | "0" |
| APP_ENV | "dev" |
| PIMCORE_DEV_MODE | "0" |
Defined as regular env variables
| Key | Value |
|---|---|
| BASE | "/public" |
| DOCUMENT_ROOT | "/home/balochr/public_html" |
| HTTPS | "on" |
| HTTP_ACCEPT | "*/*" |
| HTTP_ACCEPT_ENCODING | "gzip, deflate, br" |
| HTTP_COOKIE | "PHPSESSID=13lslq9u7b23iaguhftf6aq2ur; sf_redirect=%7B%22token%22%3A%223623ed%22%2C%22route%22%3A%22pimcore_admin_misc_ping%22%2C%22method%22%3A%22GET%22%2C%22controller%22%3A%7B%22class%22%3A%22Pimcore%5C%5CBundle%5C%5CAdminBundle%5C%5CController%5C%5CAdmin%5C%5CMiscController%22%2C%22method%22%3A%22pingAction%22%2C%22file%22%3A%22%5C%2Fhome%5C%2Fbalochr%5C%2Fpublic_html%5C%2Fvendor%5C%2Fpimcore%5C%2Fpimcore%5C%2Fbundles%5C%2FAdminBundle%5C%2FController%5C%2FAdmin%5C%2FMiscController.php%22%2C%22line%22%3A210%7D%2C%22status_code%22%3A302%2C%22status_text%22%3A%22Found%22%7D" |
| HTTP_FROM | "bingbot(at)microsoft.com" |
| HTTP_HOST | "balokovic.hr" |
| HTTP_USER_AGENT | "Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; bingbot/2.0; +http://www.bing.com/bingbot.htm) Chrome/116.0.1938.76 Safari/537.36" |
| HTTP_X_HTTPS | "1" |
| PATH | "/usr/local/bin:/bin:/usr/bin" |
| PHP_SELF | "/public/index.php" |
| QUERY_STRING | "perspective=" |
| REDIRECT_QUERY_STRING | "perspective=" |
| REDIRECT_REQUEST_METHOD | "GET" |
| REDIRECT_STATUS | "200" |
| REDIRECT_URL | "/public/admin/login" |
| REMOTE_ADDR | "52.167.144.233" |
| REMOTE_PORT | "10985" |
| REQUEST_METHOD | "GET" |
| REQUEST_SCHEME | "https" |
| REQUEST_TIME | 1775134351 |
| REQUEST_TIME_FLOAT | 1775134351.5267 |
| REQUEST_URI | "/admin/login?perspective=" |
| SCRIPT_FILENAME | "/home/balochr/public_html/public/index.php" |
| SCRIPT_NAME | "/public/index.php" |
| SCRIPT_URI | "https://balokovic.hr/admin/login" |
| SCRIPT_URL | "/admin/login" |
| SERVER_ADDR | "209.124.66.28" |
| SERVER_ADMIN | "webmaster@balokovic.hr" |
| SERVER_NAME | "balokovic.hr" |
| SERVER_PORT | "443" |
| SERVER_PROTOCOL | "HTTP/1.1" |
| SERVER_SOFTWARE | "LiteSpeed" |
| SSL_CIPHER | "TLS_AES_256_GCM_SHA384" |
| SSL_CIPHER_ALGKEYSIZE | "256" |
| SSL_CIPHER_USEKEYSIZE | "256" |
| SSL_PROTOCOL | "TLSv1.3" |
| SYMFONY_DOTENV_VARS | "APP_DEBUG,PIMCORE_DEV_MODE,APP_ENV" |
| X-LSCACHE | "on" |
| X_SPDY | "HTTP2" |